Aljaska – nestvarna priroda, glečeri… hladno vreme, ali topli ljudi

Milica Kantić je rođena Beograđanka. Završila je Fakultet dramskih umetnosti u prestonici, odsek Menadžment i produkcija u pozorištu, radiju i kulturi. Oduvek se zanimala za pozorište. Tokom odrastanja je zavolela daske koje život znače, kao članica amaterske pozorišne grupe Teatar 13. Ali, u nekom momentu je shvatila da bi ipak volela da, umesto na sceni, bude iza nje i povlači konce marionete, kao što su pozorišne predstave.  Možda zato što veoma voli muziku i da igra i da peva, ljubav je usmerila na mjuzikle. Najveće poslovno iskustvo u tom segmentu je stekla radeći na prekookeanskim kruzerima u periodu od četiri godine, sa kratkim pauzama dolaska na odmor. Tom prilikom je obišla celu zapadnu obalu Amerike, Kanadu, prošla kroz Panamski zaliv više puta, uživala u obalama Meksika, posetila NASU u Hjustonu, kao i NASU u Port Canaveralu, Karibijska ostrva, magični Rio de Žernejro kao i skoro celu Evropu (Španiju, Francusku, Tursku, Grčku, Italiju).

Sa čitaocima portala MAX PRESS deli neka nezaboravna  iskustva iz zemlje, koja joj je bila prva stanica ove višegodišnje putešestvije, a to je Aljaska. Približiće vam par gradova koje je obišla sa „hotelom“, neverovatnih razmera, na vodi.

Piše: Milica Kantić

Aljaska je država Sjedinjenih Američkih Država i nalazi se na krajnjem severozapadnom delu. Najveća je po površini sa više od milion ipo kvadratnih kilometara, sa brojem stanovnika oko pola miliona. Prekrivena je planinama, aktivnim vulkanima i glečerima.

foto: Privatna arhiva

Džuno – tragač za zlatom

Glavni grad Aljaske je Džuno. Džuno je dobio naziv po Džou Džunou, rudaru i tragaču za zlatom. Osnovali su ga Džo i Ričard Heris, nakon što su na njegovom tlu pronašli zlato uz pomoć plemena Tlingit.

Zadnjih decenija, značajan prihod grad ostvaruje od turista i to najviše zahvaljujući poseti turista uz pomoć kruzera. Leto na Aljasci traje od polovine aprila do polovine oktobra i jedino tada je moguće da kruzeri prolaze tim hladnim vodama. Prosek je od 4 do 6 kruzera dnevno poseti grad u ovom periodu. Procene su da godišnje grad poseti oko milion turista.

foto: Privatna arhiva

U samom centru  je žičara, kojom se penjete (skoro pod uglom od 90 stepeni) na vrh planine sa koje se pruža neopisiv pogled na grad i planine koje ga okružuju. Sa te visine, kruzeri deluju malo.

U blizini Džuna se nalazi glečer Mendenhol.

foto: Privatna arhiva

Skagvej ima vezu sa Kanadom

Definitivno moj omiljeni gradić sa Aljaske je Skagvej. Verovali ili ne, grad čini jedna uzdužna glavna ulica „Brodvej“ i nekoliko uzdužnih užih ulica i po dve-tri poprečne uličice sa obe strane. Ovaj gradić ima luku u koju pristaju kruzeri i jahte i mali aerodrom. Jedan od retkih gradova na Aljaski koji je sa Kanadom povezan putem i turističkom železnicom „White Pass and Yukon Route“.

foto: Privatna arhiva

Zgrade-kuće su mahom od drveta u „Američkom starom stilu“, živopisnih boja. Uglavnom su trgovinske radnje, a najviše je zlatara i juvelirnica. Svaki dan, tokom sezone, u jednom malom pozorištu, u podne, možete pogledati predstavu o istoriji Skagveja. Sa prozora pozorišta vas pozivaju glumice, odevene u kostimu epohe, koje se fenomenalno uklapaju sa arhitekturom gradića. Ako vas put navede u Skagvej, obavezno uradite hiking malo uz planinu do jezera, a kada se spustite, popijte takozvani „Duck fart“ mali shot pica, koji će vam dati snagu za dalji obilazak i šoping.

foto: Privatna arhiva
foto: Privatna arhiva

Hrabri mogu uplatiti vožnju helihopterom, tokom koje letite iznad planina – gledate glečere, prirodu i prizor je zaista jedinstven.

foto: Privatna arhiva

Kečikan – Losos prestonica sveta

Kečikan je poznat kao Losos prestonica sveta, jer je privreda bazirana na ribolovu i turizmu. Jedan deo privrede se bazira na preradi drveta i brodogradnji. Svakog dana, po više puta dnevno se organizuje „Takmičenje drvoseča“, gde se dvojica drvoseča takmiče ko će brže da iseče drvo, premosti neku prepreku, uradi neki zadatak. Ova „predstava“ je jako zanimljiva za turiste, jer je gledalište podeljeno tako što jedna polovina navija za jednog, a druga za drugog drvoseću.

foto: Privatna arhiva

Svuda po Kečikanu imate suvenire Toteme, jer se na periferiji grada nalazi „Totem zaliv“ gde se nalazi park sa jedinstvenom izložbom očuvanih Totemskih stuboca iz okoline Kečikana. Smatra se da je u Kečikanu najveći broj Totemskih stubova na jednom mestu u svetu.

foto: Privatna arhiva

Icy Strait Point

Ovo mesto je jedinstveno po najvišoj žičati na svetu. Da biste se spustili sa žičarom za 90 sekundi, potrebno je da se vozite do nje 45 minuta autobusom. Prilikom vožnje, dobijate informacije od vodiča o ovom mestu i samoj žičari, ako uopšte budete slušali, jer od straha, ja sam samo razmišljala o tom „Once in a life time“ spustu.

foto: Privatna arhiva

Takođe u ovoj luci živi kit već godinama, pa ako imate sreće (a šanse su velike) pozdraviće vas svojim repom.

foto: Privatna arhiva

Prethodno

Milan upoznao Merjem (VIDEO)

Sledeće

DUNP: Akreditovana psihologija

Najpopularnije