U Novom Pazaru održan je još jedan Svetopetrovsko – deževski sabor. Svetu liturgiju služio je, arhiepiskop i mitropolit raško-prizrenski Teodosije sa sveštenstvom i monaštvom Srpske pravoslavne crkve. Bila je ovo još jedna prilika da se pravoslavni narod sabere na mestu važnom za Nemanjiće, koji su baš tu osnovali prvu srpsku državu.
„Zaista nam je žao što zbog vremenskih prilika ne može u punoći da se održi sabor, ali najbitnije je da je kao i svake godine održana sveta arhijerejska liturgija“, rekao je protojerej stavrofor Tomislav Milenković, starešina Petrove crkve u Starom Rasu.
Kako je naveo, ove godine nema kulturno-zabavnog programa zbog lošeg vremena, pa je zato organizovan samo kratki program u crkvi.
„Ove godine je bilo dosta naroda, to je mnogo važno, da se okupljamo na molitvi, da se zajedno molimo Bogu i da, pre svega, radimo na tome da održavamo svoju tradiciju duhovno, da se pre svega popravljamo, a onda i da ne zaboravimo istorijske događaje koji su se ovde desili, u Petrovi crkvi“, naveo je Milenković.
Deževski sabor je obnovljen u 21. veku. Ovo je 15 godina kako se on ponovo organizuje u Starom Rasu.
„Pun naziv je Nemanjin svetopetrovsko-deževski sabor. Tako povezujemo i Petrovu crku, kao mesto gde se Nemanja u 12. veku, 1196. godine, odrekao prestola, gde je održavao sabore, a takođe i Deževu gde je bio hram i gde je bio, kako su arheološka istraživanja, bar sondažna, pokazala, dvor Nemanjića. Dakle, povezujemo ta dva mesta. Sabor u Deževi održan je i kada je kralj Dragutin predao vlast kralju Milutinu“, objasnio je on za Max press.
Petrova Crkva prema nekim izvorima potiče iz 8. veka, ali veruje se da je starija. Ovde su arhelozi nalazili predmete od zlata i ćilibara još iz perioda 5. veka pre nove ere.
U Petrovu crkvu stigli su i gosti iz Rusije, u video prilogu pogledajte šta su poklonili Petrovoj crkvi, a šta dečanskom manastiru.