Stoka ovog leta teško podnosi visoke temperature. Neophodno je obezbediti adekvatne uslove za smeštaj, ali i hlad tokom dana. Stručnjaci upozoravaju, da je od toplotnog udara ugrožena i krupna i sitna stoka.
“Isto kao što izuzetno niske temperature mogu negativni uticati na životinje, tako, i u letnjem period, visoke temperature mogu da se odraze na njihovo zdravlje”, kazao je za MAX PRESS stručnjak za stočarstvo Safet Vesnić i upozorio da veoma lako zbog izrazito visokih temperatura može doći do uginuća životinja.
U šumovitim predelima je stočarima lakše. Međutim, na Pešteri gde gotovo nema hlada, najbolje je kažu stručnjaci, da stoka u najtoplijem delu dana bude u štalama. Ukoliko su životinje na suncu mogu doživeti toplodni udar, a posledice su fatalne.
“Ukoliko poljoprivredni proizvođači primete da se stoka prekomerno znoji i teže i brže diše, hitno im moraju pomoći, tako što će ih politi hladnom vodom ili im predeo oko glave osvežiti hladnim oblogama”, kazao je ovaj savetodavac.
Neophodno je obezbediti i dovoljne količine vode.
“Kao što znamo, 4 do 5 litara vode je potrebno da bi krava dala jedan litar mleka. Dakle, ukoliko krava u danu proizvede 20 litara mleka, njoj je potrebno 80 litara vode, a kada su ekstremno visoke temperature, čak i preko 100 litara vode da popije. Isto kao što kabasta hrana treba da bude kvalitetna, takođe i voda koju konzumiraju krave mora biti bakteriološki ispravna i čista za piće”, objasnio je on.
Na kraju, ali ne manje važno, neophodno je kontinuirano održavanje higijene staje, redovno menjanje prostirki i obavljanje dezinfekcije objekata, kako bi se smanjio broj muva i komaraca.
Detaljnije u video prilogu.