Festival televizijskog dokumentarnog filma, koji je organizovalo Udruženje “Journalistic plan” uz podršku Ministarstva kulture, održan je u Novom Pazaru, pred velikim brojem publike i ljubitelja ovog žanra. Na ovogodišnjem festivalu svoja dela predstavili su eminentni autori – rediteljka Branka Bešević Gajić i novinar RTS-a Branko Stanković, koji su kroz svoje filmove osvetlili važne priče o ličnostima koje su ostavile dubok trag u našoj bliskoj istoriji.
Film “Lauš” rediteljke Branke Bešević Gajić, koji je već prikazan na brojnim festivalima širom sveta, uključujući Beograd, Toronto, Njujork, festival “Zlatni vitez” u Rusiji, “Beldoks” i 49. festival Glumačkih ostvarenja u Nišu je jedini zapis o našem velikom umetniku.
“ Ovaj film je jedini dokumentarac posvećen velikom glumcu Žarku Laušiću, koji prikazuje njegovu ličnu tragediju, kao i njegove doprinose dramskoj umetnosti i književnosti. Kada se javila ideja da snimam 2011. godine, bilo je veoma teško doći do Žarka, jer je on tada bio u Americi i veoma mali broj kolega je bio u kontaktu sa njim. Ja sam ipak, uz pomoć svog profesora Fetija Dautovića i Irfana Mensura, došla do Žarka i predložila mu ideju da želim da radim film o njemu. Nije bio za to, ali ja sam ga ubedila. Reč je o jednom dokumentu o zlom vremenu kroz koje smo svi prošli” izjavila je rediteljka Branka Bešević Gajić.
Film donosi snažnu priču o Žarku Laušiću, čiji je život obeležen nesrećnim okolnostima i ličnom tragedijom koja se desila pre 30 godina, a koju ovaj dokumentarni film beleži kao važan deo naše kolektivne prošlosti.
S druge strane, dokumentarni film “Kvadratura kruga” Branka Stankovića istražuje životnu priču Gorana Čengića, bivšeg rukometaša “Bosne” i heroja rata u Sarajevu. Goran je tokom rata pokušao da spasi svog komšiju Husniju Ćerimagića od zloglasnog Veselina Vlahovića Batka, jednog od najpoznatijih zločinaca Grbavice. Ova potresna priča iz Stankovićevog filma govori o hrabrosti i tragediji čoveka koji je pokušao da zaštiti nevine, ali je nažalost i sam stradao.
“Ja za Gorana nisam znao. Ovu priču izrodio je jedan slučajni susret sa Momom Dragičevićem u Sarajevu koji se pojavljuje kao sagovornik u tom dokumentarcu. On je predložio temu i ja sam odmah prihvatio, i uz njegovu pomoć sam došao do ključnih sagovornika koji su poznavali Gorana i pratili njegov životni put sve do smrti,” kazao je novinar RTS Branko Stanković.
Festival je još jednom potvrdio značaj dokumentarnog filma kao žanra važnog za očuvanje kolektivne memorije i podsećanje na važna istorijska i ljudska iskustva.
Manifestaciju je organizovalo Udruženje “Journalistic plan”, uz podršku Ministarstvom kulture i pomoć Kulturnog centra u Novom Pazaru. Grad Novi Pazar na konkursu za projekte iz oblasti kulture nije podržao ovaj događaj, koji je sudeći po punim salama iz godine u godinu, potreban ovdašnjoj publici.
POGLEDAJTE VIDEO PRILOG: