Lice sa novčanice! Ko je bio Alija Sirotanović? (VIDEO)

Pamte ga “Titove generacije”, ali sve ređe pominju i jednom će prestati, je je na ovim prostorima u atome razbijena  nekadašnja radnička klasa.

Stariji se sećaju skromnog junaka socijalizma i jednog od najpoznatijih rudara nekadašnje Jugoslavije Alije Sirotanovića, poznatog i po tome što se njegov lik 1987. našao na novčanici od 20.000 dinara.

Sigurno nije bilo lako biti najbolji radnik u zemlji radnika i simbol pregalaštva klase koja “pomera mora i planine” u izgradnji novog, socijalističkog društva.

Sirotanović, rodom iz Trtorića kod Breze u Bosni i Hercegovini, 24. jula 1949. godine oborio je svetski rekord u kopanju uglja, iskopavši sa svojom brigadom 152 tone za osam sati rada, čime je prethodni, sovjetski rekord prebacio čak za 50 tona.

“Naime, posle Drugog svetskog rata u zemljama socijalizma na inicijativu SSSR-a su pokrenute akcije obaranja rekorda u proizvodnji – kopanju uglja, građenju kuća, košenju trave… Ideja akcije je bila motivacija radnika u ponovnoj izgradnji zemlje. Propagandne slike koje su išle uz to i iz zemalja u Zapadni svet, bile su propratni, ali nezanemarljiv detalj”, podseća Istorijski zabavnik.

Svoje rekordere već su imali Rusi i Poljaci, pa se i u Jugoslaviji pristupilo rešavanju ovog “pitanja”.

Zbog ovog podviga Alija je odlikovan četvrtim po važnosti ordenom– Junak socijalističkog rada. Štampa je naširoko i nadugačko pisala o ovom podvigu, a Alija je postao junak legendi koje se i danas prepričavaju.

Tražio je samo veću lopatu

Sirotanović je bio na prijemu kod predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. On ga je navodno pitao da li mu nešto treba i kako može da se nagradi njegov trud.

Alija je rekao da bi posao išao brže „kada bi imao veću lopatu“, pa je Tito naložio da se ona i napravi.

Alija Sirotanović i drugi udarnici kod maršala Tita (1949), izvor: Muzej Jugoslavije

Legenda ili istina, mnogi rudari i danas takvu lopatu zovu „sirotanka“ ili češće „sirotanovićka“, a ponegde i „titovka“ ili “omladinka”.

Kada je Tito hteo Aliji da pokloni automobil, koji god želi, ovaj je skromno odabrao još jednu jugoslovensku socijalističku legendu – fiću.

Najveće priznanje Alija je dobio 1987. godine kada se njegov lik pojavio na novčanici od 20.000 dinara.

Nakon završetka svoje radne karijere, Sirotanović je živeo skromno od penzije, a njegova porodica osnovala je Udruženje građana „Alija Sirotanović i njegovi komorati“ u čast njegovog rada. Sirotanović je preminuo 1990. godine, tik pred raspad Jugoslavije, ali njegovo nasleđe i dalje živi kroz pesme i priče o njegovom radu i životu.

Pogledajte video priču o najpoznatijem rudaru na prostoru bivše SFRJ u produkciji Max press portala.

Prethodno

Novi Pazar obara rekorde! Sve je popunjeno (VIDEO)

Sledeće

Nove mere za unapređenje stočnog fonda

Najpopularnije