Najmlađi farmer u Srbiji: Ono što mali Desimir radi smeju samo veterinari (FOTO/VIDEO)

“Ja i tata smo došli u štalu. Tata je čistio, a ja sam uzeo i sam otelio kravu”, hvali se mali Desimir (9) i pokazuje svoju ljubimicu, kojoj je pomogao da ne svet donese živo i zdravo tele.

Odmah nas je poveo da nam pokaže svoj omiljeni kutak. U ćošku velike štale, mali obor sa desetak teladi. O svima brine ovaj vredni dečak.

“To su moja telad. Kad tata ujutru završi s mužom, ja ih oteram u livadu gde pasu”,  objašnjava mali farmer svoja zaduženja. Briga o teladima je samo jedan od brojnih poslova koje on obavlja na gazdinstvu svoje porodice.

Nepokolebljiv je. Kaže da želi da bude veterinar.

“Dođi, telo! Sad ću malo tebe. Tebe. Tebe i tebe”, sve ih je pomazio i poklonio im pažnju, ali i neizmernu ljubav.

Stočarstvo je deo tradicije

Na nepreglednoj Pešterskoj visoravni, poznatoj po surovim zimama, a poslednjih godina po sušnim letima, nije lako baviti se poljoprivredom. Međutim, Grbovići su veoma uspešni stočari.

Ponosni su na malog Desimira, koji sa samo devet godina aktivno učestvuje u svim poslovima na farmi, od teljenja krava, iako taj posao rade uglavnom veterinari, do muže i ispaše stoke.

Njegova ambicija nije samo san, to je deo svakodnevnog života na farmi, gde se uči o odgovornosti i ljubavi prema životinjama.

Godišnje proizvedu do 10 tona sira, a porodica Grbavić se oslanja na svoje znanje i veliki trud kako bi uspeli u poljoprivredi.

„Naše gazdinstvo sirom hrani jednu omanju varoš. Živimo od našeg rada, koliko radimo i kako radimo, tako i živimo“, ističe Desimirov otac Rajko.

Zadovoljan je životom na selu i uslovima u kojim privređuje.

“Svi kukaju da se teško živi, ja nisam od tih što kukaju”, ističe Rajko.

Njihovo gazdinstvo nije samo izvor prihoda, već i mesto gde se tradicija i porodične vrednosti prenose s kolena na koleno.

Izazovi i subvencije

Rajko se osvrće na izazove sa kojima se suočavaju poljoprivrednici.

„Ministarstvo poljoprivrede isplaćuje subvencije, ali često čujem da se neki žale da kasne ili da su male. Ja kažem, ja držim ove krave i ministarstvo me plaća za to što ih držim. Pa gde to ima“, objašnjava on zadovoljan odlukom države da pomogne stočarima.

Međutim, on ističe da mnogi to zloupotrebljavaju i da u Srbiji ima oko 80 hiljada “fiktivnih krava”, pa mu je stav o subvencijama jasan: „Najbolje bi bilo da se to ukine na tri godine, da bi se pravi poljoprivrednici probrali.“

U porodici Grbavić, subvencije se koriste za nabavku mašina i stočne hrane, što im pomaže u održavanju farmi.

Rajko ima 14 krava, 4 junice, 15 ovaca i 30 svinja, i veruje da će Desimir ostati na selu i nastaviti porodičnu tradiciju.

„Uči se uz mene, zna da odnese ovcama žita, vozi traktor“, ponosan je Rajko, koji se vraća pričom malom Desimiru.

Iako ima tek 9 godina, odlično upravlja poljoprivrednom mehanizacijom, pod nadzorom oca.

Budućnost na Farmi

Desimir se trudi da se posveti i školi, kao i farmi. Veruje da će ostvariti svoj san i  postati veterinar. Znanja će steći, a iskustva mu ni sada ne fale.

Njegov otac planira da ga usmerava i podržava na tom putu.

„To bi nam i trebalo, za proširenje farme“, dodaje Rajko s osmehom.

Sa svakim novim danom, Desimir postaje sve spremniji da preuzme porodičnu farmu i nastavi tradiciju Grbavića, pokazujući da strast i rad mogu doneti uspeh, čak i najmlađima.

“Ja decu teram da rade. Da su što dalje od mobilnih telefona. Zdravije je i bolje da budu napolju sa životinjama, bolje će da nauče to nego da budu na internetu”, kaže Rajko koji ima još dve ćerke.

U svetu koji se brzo menja, mali Desimir simbol je nade i budućnosti srpske poljoprivrede.On dokazaje i da se uz posvećenost i ljubav prema radu može postići sve što se poželi.

POGLEDAJTE VIDEO REPORTAŽU:

 

Ovaj medijski sadržaj deo je projekta “Život u selima Balkanskog Sibira” u produkciji Udruženja “Journalistic plan”.

Prethodno

Ljudski gest taksiste oduševio građane (VIDEO)

Sledeće

One su najbolje jelo u Srbiji, a on je od njih napravio brend (FOTO/VIDEO)

Najpopularnije