Zabranjen uvoz koza i ovaca

U Srbiju ne mogu da uđu kontingenti mesa i prerađevina od mesa i mleka poreklom od ovih životinja zbog takozvane kozje kuge.

Ministarstvo poljoprivrede donelo je naredbu o zabrani uvoza domaćih i divljih ovaca i koza kako bi se sprečilo unošenje, širenje, pojava i suzbijanje zarazne bolesti kuga malih preživara (PPR). U naredbi objavljenoj na sajtu ovog ministarstva navodi se da se zabranjuje uvoz i prevoz kroz zemlju, između ostalog i mesa, proizvoda od mesa i mleka poreklom od ovih životinja.

Zabrana se primenjuje na pošiljke poreklom iz država u kojima postoji sumnja, odnosno potvrda ove zaraze.

Kuga malih preživara, kako je objavila Uprava za veterinu, ozbiljna je zarazna bolest koja pogađa ovce i koze, izaziva visoku temperaturu, upalu sluzokože usta i nosa, otežano disanje i dijareju, a može biti smrtonosna, naročito za nevakcinisane životinje. Širi se direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama, preko kontaminirane hrane i vode, ali i putem vazduha, a virus je visoko zarazan i može se prenositi direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama, preko zagađene hrane, vode i sekretora iz disajnih puteva.

Bolest se obično razvija u periodu od četiri do 10 dana, a ukoliko se ne preduzmu mere na vreme, bolest može izazvati visoku stopu smrtnosti, naročito kod nevakcinisanih životinja.

Na prvom mestu to je Grčka, koja se mesecima bori sa širenjem zaraze među životinjama. Grčke vlasti ulažu velike napore da situaciju drže pod kontrolom, svesni da ukoliko bi bolest eskalirala, može biti ugrožena proizvodnja „feta” sira koja donosi proizvođačima, ali i državi veliku ekonomsku dobit. Proizvođači se nadaju da do toga ipak neće doći:

– Oko 9.000 životinja je moralo da bude uklonjeno zbog epidemije, ali to neće ugroziti izvoz „fete” – saopšteno je iz Udruženja grčkih stočara početkom ovog meseca uz obrazloženje da Grčka ima 14 miliona koza i ovaca, što je više nego bilo koja druga članica EU.

Propisi EU navode da ako se otkrije slučaj ove bolesti u bilo kom stadu, ono mora da bude uništeno, a pogođena područja, uključujući i imanja, moraju da budu dezinfikovana.

U domaćoj Upravi za veterinu napominju da se mera naredbe uvodi ukoliko „bolest predstavlja neposrednu opasnost po Srbiju i to na osnovu broja slučajeva, žarišta bolesti u nekoj od susednih država, odnosno raširenosti i trajanju kuge u delovima neke od susednih država imajući u vidu osetljivost prema uzročniku bolesti koji mogu biti pokazatelji da li ima cirkulacije virusa u okruženju odakle potiču”, navodi se u naredbi.

Zaraza je napravila enormne štete stočarima u Grčkoj i Rumuniji, a i Hrvatska je zabranila uvoz preživara. Zabrana se primenjuje na pošiljke poreklom iz zemalja u kojima postoji sumnja, odnosno potvrda zarazne bolesti kuga malih preživara, kao i na one u kojima postoji sumnja na bolest ili je potvrđeno njeno postojanje.

– Zabrana uvoza i provoza drugih vrsta domaćih i divljih papkara, kao i proizvoda poreklom od njih uvodi se ako se utvrdi da bolest predstavlja neposrednu opasnost po Srbiju, i to na osnovu broja slučajeva, žarišta bolesti u nekoj od susednih država, odnosno raširenosti i trajanju kuge u delovima neke od susednih država imajući u vidu osetljivost prema uzročniku bolesti koji mogu biti pokazatelji da li ima cirkulacije virusa u okruženju odakle potiču– navodi se u naredbi.

Nadležni napominju da u slučaju sumnje na zaraznu bolest kuga malih preživara na teritoriji Srbije ili potvrde bolesti sprovode mere u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i standardima Evropske unije i Međunarodne organizacije za zaštitu zdravlja životinja.

Bolest se obično razvija u periodu od četiri do 10 dana, a ukoliko se ne preduzmu mere na vreme, bolest može izazvati visoku stopu smrtnosti, naročito kod nevakcinisanih životinja.

izvor: Politika

Prethodno

Produžen rok za IPARD podsticaje

Sledeće

Lovci na putovanja objasnili kako jeftino otići na Tenerife

Najpopularnije